Разлика помеѓу преработките на „Нумеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 82 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{Infobox French commune
|name = Нумеја
|native_name = Nouméa
|image = Noumea centre 1402561139 375c811796 o.jpg
|caption =
|map caption =
|capital =
|province = [[SouthЈужна Province,Покраина New(Нова CaledoniaКаледонија)|SouthЈужна ProvinceПокраина]]<br>(provincial seatседиште)
|INSEE = 98818
|postal code = 98800
 
[[Податотека:Noumeacloudy.jpg|мини|лево|Поглед на градот]]
'''Нумеја''' (фр. {{lang-fr|Nouméa}}) е [[главен град]] на француската прекуморска територија [[Нова Каледонија]] во [[Тихи Океан]] во рамките на [[Малезија]]. Градот е основан во [[1851]] [[година]] од страна на британски колонисти. [[Французи]]те се доселиле три години подоцна, а градот во почетокот бил казнена [[колонија]], а потоа центар за експлоатација и трговија со [[никел]] и [[злато]]. Според пописот од [[2009]] [[година]] во Нумеја живеат околу 98.000 жители. Околу 50% во градот се [[Европејци]] ([[Французи]]), а има и [[Канаѓани]] (околу 23%), додека [[Полинежани]]те учествуваат со 25%. Во градот има и меѓународен аеродром, градска библиотека и др.
 
== Поврзано ==

Прегледник