Разлика помеѓу преработките на „Немејски лав“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
поправка на правопис
(ситна поправка)
(поправка на правопис)
 
[[Податотека:Hércules lucha con el león de Nemea, por Zurbarán.jpg|мини|десно|250п|ХераклоХеракле се бори со '''Немејскиот лав''' <br />[[Франсиско де Сурбаран|Франсиско Зурбаран]], [[1634]].]]
 
'''Немејски лав''' во [[грчка митологија|грчката митологија]] било суштество, кое живеело во [[Немеја]]. Вообичаено се сметал за потомок на [[Тифон]] и [[Ехидна]], а некогаш за негови родители се сметало дека се [[Зевс]] и [[Селена]]. Го убил [[Херакле]].
 
'''Немејски лав''' во [[грчка митологија|грчката митологија]] било суштество, кое живеело во Немеја. Вообичаено се сметал за потомок на [[Тифон]] и [[Ехидна]], а некогаш за негови родители се сметало дека се [[Зевс]] и [[Селена]]. Го убил [[Херакле]].
== Митологија ==
[[Податотека:Mosaico Trabajos Hércules (M.A.N. Madrid) 01.jpg|мини|лево|200п|ХераклоХеракле го убива [[немејски лав|немејскиот лав]]; <br />Шпанска фреска од 3 век]]
ХеракловатаХераклеовата прва од дванаесетедванаесетте задачи била да го убие немејскиот [[лав]], и како доказ да му ја донесе неговата [[кожен систем|кожа]] на [[крал]]от [[ЕуристејЕвристиј]]. Кожата на тој лав била толку дебела што ниту едно [[оружје]] направено од човек или бог не можело да ја пробие, а можела да го убие само човечка рака. ХераклоХеракле се обидел со лак и стрела па со [[тојага]] и [[бронза|бронзен]] [[меч]], но не успеал. ХераклоХеракле потоа го отфрлил целото свое оружје и се борел со лавот на земја. На крајот го задавиизадави и го задушил.
 
По неговата смрт, ХераклоХеракле со часови се обидувал да му ја одере кожата. Бил бесанбесен бидејќи мислел дека нема да успеа да ја исполни својата задача. Меѓутоа, [[Атина (божицамитологија)|Атина]] дошла преправена во старица и му помогнала да сватисфати дека најдобро [[оружје]] со кое би можел да ја одере лавовската кожа се лавовските [[канџа|канџи]].
 
Ја исполнил задачата и ја носел непробојната кожа како свој [[оклоп]]. Кралот ЕуристејЕвристиј кога го видел така прекриен, од [[страв]] се сокрил во голем бронзен сад. После тоа сите нови задачи на ХераклоХеракле му ги задавал гласник.
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Грчки митолошки суштества]]
[[Категорија:Дванаесет ХеракловиХераклеови задачи]]
[[Категорија:Потомство на Зевс]]
[[Категорија:Чудовишта во грчката митологија]]

Прегледник