Луковица (Делчевско): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 325 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
== Историja ==
Во XIX век, селото е дел од Малешевската каза во [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Луковица живееле 140 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":002">{{МЕС|[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_33.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229}}.]</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Луковица имало 80 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.</ref>
|-
|'''Население'''
|140<ref name=":002" />
|80<ref name=":1" />
|290

Прегледник