Разлика помеѓу преработките на „Костин Дол (Делчевско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.023 бајти ,  пред 1 година
| име=Костин Дол
| општина=[[Општина Македонска Каменица]]
| популација= 116 жители
| поштенски број=
| надморска височина=
 
== Историja ==
Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во [[Ќустендилски санџак|Ќустендилскиот санџак]], нахија Пијанец со 15 христијански семејства, 3 неженети и 3 водвици, христијани.<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.200-201</ref>
 
Во XIX век, селото е дел од Малешевската каза во [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Костин Дол живееле 154 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_33.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.]</ref>
Според пописот од 2002 година, во селото Костин Дол живеат 116 жители, сите [[Македонци]].
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Костин Дол имало 112 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, во селото Костин Дол живеат 116 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|154<ref name=":0" />
|112<ref name=":1" />
|323
|354
|322
|319
|243
|148
|153
|116
|}
 
== Општествени институции ==

Прегледник