Разлика помеѓу преработките на „Роберт Музил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 16 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Use dmy dates|date=December 2013}} {{Infobox writer <!-- for more information see Template:Infobox writer/doc --> |name = Роберт Музил...)
 
 
 
'''Роберт Музил''' ({{lang-de|link=no|[[Robɛrt ˈMuzɪl]]}} или {{IPA|[[ˈMusɪl]]}}; 6 ноември 1880 – 15 април 1942) беше австриски писател со филозофска ориентација. Неговиот незавршен роман ''[[ЧовекотЧовек без својства]]'' ({{lang-de|link=no|Der Mann ohne Eigenschaften}}) се смета за еден од најважните [[романи на дваесеттиот век]]<ref>[http://www.robertmusil.net/ Robert Musil]</ref>.
 
==Биографија==
Првата книга на Роберт Музил е романот ''Заблудите на питомецот Торлес'', објавен во 1906 година. Во 1911 година ја објавил книгата збирка на раскази ''Соединенија'', како и есејот ''Непристојното и болното в уметноста'' во 1918 година. Во 1924 година, ја објавил книгата ''Три жени'', а во 1933 година го објавил зборникот на есеи ''Посмртни творби при живот''.
 
Романот ''ЧовекотЧовек без својства'' е едно од големите ремек-дела на европската литература од XX век. ''ЧовекотЧовек без својства'' е мајсторски изградена мешавина од роман, есеј, политичка сатира, историска хроника и филозофска расправа и токму поради тоа преставува вистински интелектуален предизвик за секој читател, но исто така и неизбежна лектира за секој сериозен познавач на книжевноста. Врз него работел една деценија од 1933 до неговата смрт 1942 година. Романот е монументален и по обемот на страниците, пишуван на над 1700 страници.
 
Роберт Музил, во своето севкупно творештво се движи убедливо, длабоко внесувајќи литературни постапки и стилови коиу се во една паралелна линија, особено со творештвото на [[Џемс Џојс]]. Во неговата мисловна полифонија и невообичаена, оригинална и индивидуална сложена метафорична структура, тој го продолжува наследството на [[Марсел Пруст]], со што заедно со Џојс, се всушност основните, фундаментални темели и столбови врз кои ќе се потпри и ќе се изградува целата современа модерна европска и светска литература од почетокот на дваесеттиот век до денес<ref>[https://www.virtualvienna.net/the-great-austrian-writer-robert-musil/ The great Austrian writer Robert Musil]</ref>.
* ''Григија'', новела, 1923
* ''Три жени'', новела, 1924
* ''ЧовекотЧовек без својства'', роман, 1931/32 - 1942
* ''Имот за време на животот'', 1936
 

Прегледник