Егејско Море: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 423 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{| class="infobox bordered" style="width: 225px; font-size: 95%; float: right;" cellpadding="4" cellspacing="0"
|-
'''Егејското море''' или '''Бело Море''' — дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]] меѓу [[Егејска Македонија]], [[Грција]] и [[Турција]]. Преку [[Босфор]], [[Мраморно Море|Мраморното Море]] и [[Дарданели|Дарданелите]] е поврзано со [[Црно Море|Црното Море]]. Се претпоставува дека е колевка на две големи [[стар век|древни]] култури.
 
Подоцна со морето владеатвладеле и [[Персија|Персијците]], [[Римско царство|Римјаните]], [[Византија|Византиците]], [[Џенова|Џеновјаните]], [[Венецијанска Република|Венецијанците]] и [[Отоманско царство|Османлиите]]. Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Денес, Егејското море го делат [[Грција]] (поголем дел) и [[Турција]] (помалиот дел).
 
Етимологијата на Егејското море најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - Ајгеј.
 
==Егејското Море како тема во уметноста==
* „Шетајќи по брегот на Егејското Море“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 40.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Егејска Македонија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Список на мориња}}

Прегледник