Хасеки султан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 741 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox official post
|post = Хасеки султан
|body = <br />на [[Отоманското Царство]]
|insignia =
|insigniasize = 120px
|insigniacaption =
|image = Khourrem.jpg
|imagesize = 200px
|imagecaption = Слика од [[Хурем]], права Хасеки султан на [[Сулејман Величествениот]].
|style = Хасеки султан
|residence = [[Топкапи сарај]]
|appointer =
|appointer_qualified =
|precursor =
|formation = 1534
|first = [[Рокселана]]
|last = [[Рабија султан]]
|abolished = 1695
|succession =
|salary =
}}
'''Хасеки Султан''' ({{lang-ota|خاصکى سلطان}}, ''Ḫāṣekī Sulṭān'') — царската титула која била користена од главната придружничка на [[Список на османлиски султани|отоманскиот султан]]. Хасеки султан во превод значи „главна сопруга„ или ''фаворитка'' на султанот. Во подоцнежните години, значењето на титулата се сменило во султанска придружничка. Прв носител на оваа титула била [[Хурем|Хурем Султан]], главен соработник и правна сопруга на [[Сулејман Величествениот]].
 

Прегледник