Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 2 години
(Одбиена последната промена (од 79.125.202.195) и ја поврати преработката 3357152 на KasparBot)
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде [[Еднодомен систем|еднодомно]] или [[Дводомен систем|дводомно]].
 
Во [[Република Македонија|Република Северна Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
== Види исто така ==
Анонимен корисник

Прегледник