Симоне Консони: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 846 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{MedalSport|[[Велодромски велосипедизам]]}}
{{MedalCompetition|[[Светски првенства во велодромски велосипедизам|Светски првенства]]}}
{{MedalBronze|[[Светско првенство во велодромски велосипедизам 2017|Хонг Конг 2017]]|екипна потера}}
{{MedalBronze|[[Светско првенство во велодромски велосипедизам 2018|Апелдорн 2018]]|омниум}}
{{MedalBronze|[[Светско првенство во велодромски велосипедизам 2018|Апелдорн 2018]]|екипна потера}}
{{MedalCompetition|Европски првенства}}
{{MedalSilver|Гренхен 2015|елиминациска трка}}
{{MedalSilver|Ивлин 2016|екипна потера}}
{{MedalSilver|Берлин 2017|екипна потера}}
| updated = 114 септемвримај 20182019
}}
 
'''Симоне Консони''' ({{lang-it|Simone Consonni}}; р. {{роден|12|септември|1994}}) — [[италија]]нски професионален [[Велодромски велосипедизам|велодромски]] и [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|UAD}}.<ref name="PCS">{{нмс|url= http://www.procyclingstatscyclingnews.com/riderteams/2019/uae-team-emirates/Simone_Consonni|title=SimoneUAE ConsonniTeam Emirates|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|accessdate=206 февруаријануари 20152019|workarchiveurl=https://web.archive.org/web/20190106013724/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|archivedate=Pro6 Cyclingјануари Stats2019}}</ref>
 
Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на екипата за [[Вуелта а Еспања 2018]].<ref name="2018Vuelta">{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/vuelta-a-espana/2018/startlist|title=2018: 73rd Vuelta a España: Start List|accessdate=22 август 2018|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за [[Џиро д’Италија 2019]].<ref>{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/giro-d-italia/2019/startlist|title=2019: 102nd Giro d'Italia: Start List|accessdate=8 мај 2019|work= ProCyclingStats}}</ref>
 
== Достигнувања ==
 
{{colbegin|23}}
;2013
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.svg|20п]] Национално велодромско првенство - омниум
::3. [[File:Bronze medal blank.svg|15п]] Екипна потера
: 5. [[Класик Лондон-Сари 2018|Класик Лондон-Сари]]
;2019
: 8. Класик Бредене-Коксејде
{{colend}}
 

Прегледник