Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 49 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
 
==Местоположба==
Од врвот се гледаат [[Островско Езеро|Островското Езеро]] и [[Петерско Езеро|Петерското Езеро]] во ГрцијаЕгејска Македонија, како и областа [[Мариово]] во Р. Македонија. Во близина на Кајмакчалан се наоѓаат селата [[Скочивир]], воод Македонијамакедонска, како и селото [[Чеган]] и ски-центарот [[„Ниџе“ (Ворас]],) воод грчка Грцијастрана.<ref>Алекандар Матески, „Убава Македонија - Кајмакчалан“, ''Економија и бизнис'', година 17, број 196, 30 октомври 2014, стр. 92.</ref>
 
==Знаменитости==

Прегледник