Табла од Сакара: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 3 години
Нема опис на уредувањето
 
Имињата (секој опкружен со граница позната како [[картуш]]), од кои само четириесет и седум се читаат, се тешко оштетени. Како и со другите египетски кралски списоци, Таблата од Сакара пропушта одредени кралеви и цели династии. Списокот брои назад од Рамзес II до средната точка на Првата династија, со исклучок на единаесеттата и дванаесеттата династија, кои се обратни. Добро познатата фотографија од кралскиот список била објавена во 1865 година.<ref>{{Наведена книга|title=Album photographique de la mission remplie en Égypte|last=de Rougé|first=Emmanuel|publisher=|year=1865|isbn=|location=Paris|pages=152, photographs 143–145}}</ref> Деталните слики со висока резолуција можат да се видат на интернет и во книгата „Внатре во египетскиот музеј со Захи Хавас“.<ref>{{Наведена книга|title=Inside the Egyptian Museum with Zahi Hawass|last=Hawass|first=Zahi|publisher=American Univ in Cairo Press|year=2010|isbn=9789774163722|location=Cairo|pages=299, photographs 156-157}}</ref>
[[Податотека:SaqqaraKingList.png|центар|мини|800x800пкс| Цртеж на кралскиот список од Сакара врз основа на фотографии и цртежи од 1864-651865. ]]
 
== Други кралски списоци од Ново Кралство ==
 
* [[Кралски список од Абидос ]]
* [[Кралски список од Карнак ]]
* [[Кралски список од Торино ]]
* [[Кралски список од Мединет Хабу ]]
 
== Наводи ==

Прегледник