Разлика помеѓу преработките на „Новалис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.086 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Новалис“)
 
{{Infobox writer <!-- for more information see [[:Template:Infobox writer/doc]] -->
{{Инфокутија Писател}} '''Новалис''' е псевдоним на '''Џорџ Филип Фридрих фон Харденберг''' ( <span> </span>, [[1772]] - [[1801]] ), еден од најважните [[Германска книжевност|германски]] писатели и филозофи на раниот романтизам . Припаѓал на кругот на "романтичарите од Јена".
| name = Новалис
| image = Franz Gareis - Novalis.jpg
| imagesize = 200px
| caption = Портрет направен од [[Франц Гарејс]]
| pseudonym = Новалис
| birth_name = Георг Филип Фридрих Фрајхер фон Харденберг
| birth_date = {{Birth date|1772|5|2|df=y}}
| birth_place = [[Видерсштед]], [[Саксонија]]
| death_date = {{death date and age|1801|3|25|1772|5|2|df=y}}
| death_place = [[Вајсенфелс]], Саксонија
| alma_mater = [[Универзитет на Јена]]<br>[[Универзитет во Лајпциг]]<br>[[Универзитет во Витенберг]]
| occupation =
| nationality = [[Германија|Германец]]
| period =
| genre =
| subject =
| movement = [[Јенски роматизам]]<ref>Joel Faflak, Julia M. Wright (eds.), ''A Handbook of Romanticism Studies'', John Wiley & Sons, 2016, p. 334.</ref>
| signature =
}}
{{Инфокутија Писател}} '''Новалис''' ([[германски јазик|германски]]: ''Novalis'') е псевдоним на '''ЏорџГеорг Филип Фридрих Фрајхер фон Харденберг''' (''Georg <span>Philipp </span>Friedrich Freiherr von Hardenberg'', [[1772]] - [[1801]] ), еден од најважните [[Германска книжевност|германски]] писатели и филозофи на раниот романтизам . Припаѓал на кругот на "романтичарите„романтичарите од Јена"Јена“.
 
Тој ги засновал своите филозофски концепти на "религијата„религијата на љубовта"љубовта“ и "магичниот„магичниот идеализам"идеализам“ врз мислата на [[Јохан Готлиб Фихте|Јохан Фихте]] . Тој ги поврзувал уметноста и религијата и тврдел дека целта е да се направи видлива апсолутна интуиција. Новалис велел дека задачата на човештвото е "да„да ја едуцира Земјата"Земјата“. Ова ќе донесе човештвото да влезе во новото златно доба на хармонијата помеѓу човекот и природата.
 
== Работи ==
Роман Хајнрих„Хајнрих од Офтединген ()Офтединген“ останал нецелосен и бил објавен по неговата смрт, но станала [[Парадигма|парадигма на]] романтичното движење. Синиот цвет спомнат во него, исто така, станал симбол. Овој роман припаѓа на жанрот на билдунгсромани''„билдунгс романи“''.
 
Поетските дела на Новалис се: "Химните„Химните на ноќта" ()ноќта“, "Фрагменти" ()„Фрагменти“ и "Духовни„Духовни песни" (Гејлиш Лидер)песн“. Шесте хинали на Новалис (објавени во 1800) содржат автобиографски елементи. Нивната тема е нивното романтично толкување на единството на животот и смртта, каде што ноќта ја претставува границата меѓу нив. "Фрагменти"„Фрагменти“ е напишан помеѓу 1795 и 1800 година. Тоа е колекција на мисли, афоризми и кратки коментари за филозофијата, естетиката и литературата. "Духовни„Духовни песни"песни“ се интимна и ритмичка поезија наменета за пеење. Во нив, Христос се појавува како симбол на единството на поезијата и религијата.
 
Во есејот "Христијанство„Христијанство или Европа" ()Европа“ Новалис изразува романтична носталгија за времињата кога средновековната Европа била обединета во христијанството. Тој е противник на просветителството и Француската револуција, за која тврди дека ја уништила европската духовност.
 
== Литература ==
== Надворешни врски ==
*Ameriks, Karl (ed.). ''The Cambridge Companion to German Idealism''. Cambridge: Cambridge University Press, 2000
{{Портал|Биографија}}
*Arena, Leonardo Vittorio, ''La filosofia di Novalis'', Milano: Franco Angeli, 1987 (in [[Italian language|Italian]])
*Behler, Ernst. ''German Romantic Literary Theory''. Cambridge: Cambridge University Press, 1993
*Beiser, Frederick. ''German Idealism''. Cambridge: Harvard University Press, 2002
* [[Antoine Berman|Berman, Antoine]]. ''[[L'épreuve de l'étranger. Culture et traduction dans l'Allemagne romantique: Herder, Goethe, Schlegel, Novalis, Humboldt, Schleiermacher, Hölderlin]].'', Paris, Gallimard, Essais, 1984. {{ISBN|978-2-07-070076-9}} (in [[French language|French]])
*[[Penelope Fitzgerald|Fitzgerald, Penelope]]. ''[[The Blue Flower]]''. Mariner Books, 1995. A novelization of Novalis' early life.
*[[Bruce Haywood|Haywood, Bruce]]. ''Novalis, the veil of imagery; a study of the poetic works of [[Friedrich von Hardenberg]], 1772–1801'', 's-Gravenhage, Mouton, 1959; Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1959.
*Krell, David Farrell. ''Contagion''. Bloomington: Indiana University Press, 1998.
*Kuzniar, Alice. ''Delayed Endings''. Georgia: University of Georgia Press, 1987.
*Lacoue-Labarthe, Phillipe and Jean-Luc Nancy. ''The Literary Absolute''. Albany: State University of New York Press, 1988.
*Molnár, Geza von. ''Novalis' "Fichte Studies"''.
*O’Brien, William Arctander. ''Novalis: Signs of Revolution''. Durham: Duke University Press, 1995. {{ISBN|0-8223-1519-X}}
*Pfefferkorn, Kristin. ''Novalis: A Romantic's Theory of Language and Poetry''. New Haven: Yale University Press, 1988.
* [[Sergei O. Prokofieff|Prokofieff, Sergei O.]] ''Eternal Individuality. Towards a Karmic Biography of Novalis''. Temple Lodge Publishing, London 1992.
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Портал|Биографија}}
* [https://web.archive.org/web/20110926131640/http://www.schloss-oberwiederstedt.de/novalis_bibliogafie_und_forschungsberichte.html Библиографија]
* [http://www.novalis-gesellschaft.de/ Меѓународно здружение Новалис]
* [http://novalis.autorenverzeichnis.de/index.html Информации за Новалис на интернет]
* [http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/the_tls/article3757477.ece Член на книжевниот додаток на Лондон тајмс за важноста на Новалис за германската култура и филозофија]
 
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Романтизам]]
[[Категорија:Германски филозофи]]

Прегледник