Арне Фридрих: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Арне Фридрих''' ( [[Германски јазик|гер]]. ''Arne Friedrich''<span> </span>, Бад Оајнхаузен [[29 мај]] [[1979]] ) е поранешен професионален [[Германија|германски]] [[Фудбал|фудбалер]] и сегашен тренер на германската репрезентација до 17 години.
 
До јуни [[2007]] година Фридрих играше 49 пати за [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тим на Германија]] . Тој играше за репрезентацијата [[21 август|на 21 август]] [[2002|2002 година]] . против Бугарија во [[Софија]] (2: 2).
[[Податотека:Arne Friedrich Ausschnitt.jpg|мини|Арне Фридрих]]
Учествувал [[Светско првенство во фудбал 2006|на Светското првенство 2006]], кога германската репрезентација го освои третото место. Тој исто така беше во тимот на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, повторно освои 3 место.
1.821

уредување

Прегледник