Прејди на содржината

Дискус: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
с
сеуште -> сѐ уште
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
с (сеуште -> сѐ уште)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' [[риба]], чудни [[циклид]]и што потекнуваат од басенот на реката [[Амазон]]. Препознати се два вида, обата спаѓаат под ''Symphysodon'' ([[црвен дискус]]) или вообичаен дискус (''Symphysodon discus'') и [[Син дискус|синиот дискус]] (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни [[хибрид]]ни потомци. Прецизниот број на подвидови не е познат сеуштесѐ уште. Дискусите се во најблиска врска со [[Херој (риба)|хероите]].
 
Најпрепознатлива карактеристика на дискусот е неготово сплоснато тело. Компресирано е од страните во форма на чинија. И покрај тоа што шарите варираат, најчесто имаат истакнати бои во зелено, црвено, кафено, и сино. Висината и должината на возрасна единка се некаде околу 20 до 25 cm.
443

уредувања