Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 874 бајти ,  пред 2 години
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-општина={{грбови| +општина={{општинскигрб|))
 
== Историja ==
Селото е запишано како дервенџиско село, се до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.Според податоците од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жители Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref> Според податоците на [[Васил К’нчов]] од 1900 година, селото имало 600 жители муслимани (Македонци).<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
 
Според податоците за машкото население од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жител, Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref>
 
== Демографија ==
[[Податотека:Dolno Kosovrasti-Debar-Makedonija.JPG|мини|десно|Поглед на селото Долно Косоврасти и реката Радика од Горно Косоврасти]]
Според статистиката на бугарскиот етнограф [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] ([[Македонија. Етнографија и статистика|„Македонија, етнографија и статистика“]]) од 1900 година, селото Долно Косоврасти имало 600 жители, сите Македонци.<ref name=":02">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_42.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.263.]</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Горно Косоврасти имало 216 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.184-185.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители, од кои се изјасниле:<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
* [[Македонци]] - 388
* [[Турци]]* - 224
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
|-
|'''Население'''
|600<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
|600216<ref name=":01" />
|441
|455

Прегледник