Разлика помеѓу преработките на „Каба (фараон)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.269 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Khaba“)
 
{{Infobox pharaoh
| name=Каба
| reign= непозната должина на владеење; околу 2670 г. п.н.е.<ref name=TSL/>
| alt_name= Хуџефа II.?, [[Хуџефа|Сеџес]]?, [[Хуни (фараон)|Хуни]]?
| horus=Hor-Khaba<br/>''Ḥr-ḫˁj-b3''<br/>Духот на Хор се појави
| horus_hiero =<hiero>N28-G29</hiero>
| nebty_hiero=
| nebty=
| prenomen=
| prenomen_hiero=
| golden=Netjer-nub<br/>''Nṯr-nwb''<br/>Златен сокол<br/><hiero>G7-S12</hiero><br>'''[[Кралски список од Абидос]]''': Sedjes <br/>''Sḏṣ''<br/>Omitted<br/><hiero><-O34-I10-S29-></hiero>
| golden_hiero=
| nomen=
| nomen_hiero =
| predecessor= [[Секемхет]] или [[Санахт]]
| successor= [[Хуни (фараон)|Хуни]] (а можеби се исто лице), [[Санахт]], [[Кахеџет]]
| dynasty= [[Трета египетска династија|Трета династија]]
| father =
| mother =
| spouse=
| children=
| image=KhabaCloseUp.jpg
| caption=Серех на Каба, [[Музеј на Петри]], UC 15800.
| monuments =[[Слојна пирамида]]
| burial= [[Слојна пирамида]] во [[Завјет ел Арјан]]
}}
'''Каба''' (исто така прочитано како '''Хор-Каба''' ) бил [[фараон]] од [[древен Египет]], за време на [[Трета египетска династија|Третата династија]] од времето на [[Старо Кралство|Старото Кралство]].<ref name="ADK"> Ајдан Додсон: ''Пирамидата на слојот на Завијет ел-Аријан: нејзиниот распоред и контекст.'' </ref><ref name="TWE">Toby A. H. Wilkinson: ''Early Dynastic Egypt'', Routledge, London (UK) 2002, {{ISBN|1-134-66420-6}}, p.&nbsp;84–86, 171, 172 & 177.</ref> Точното време во кое владеела Хаба е непознато<ref name="ADK" /><ref name="TWE" /> но можеби е околу 2670 &nbsp;г. п.н.е.<ref name="TSL"> Томас Шнајдер: ''Lexikon der Pharaonen'' . </ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Фараони од Третата египетска династија]]

Прегледник