Разлика помеѓу преработките на „Касехемви“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
Касехемви е уникатен во египетската историја бидејќи ги има двата симболи на [[Хор (бог)|Хор]] и на [[Сет (бог)|Сет]] на неговиот ''[[серех]]''. Некои египтолози сметаат дека ова е обид да се обединат двете фракции; но по неговата смрт, Сет бил постојано отфрлен од серехот. Тој бил најстариот египетски крал за кој се знае дека изградил статуи за себе.
 
Касехемви изградил тврдина во [[Нехен]], и во [[Абидос]] (сега позната како Шунет ез Зебиб) и бил погребан таму во некрополата во [[Ум ел Кааб|Ум ел-Кааб]]. Тој, исто така, можеби го изгради Гиср ел-Мудир во [[Сакара]].
 
== Семејство ==

Прегледник