Разлика помеѓу преработките на „Касехемви“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 2.301 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Khasekhemwy“)
 
{{Infobox pharaoh
| name=Касехемви
| alt_name=
| horus=Khasekhem<br>''Ḫꜥj-sḫm''<br>"Хор, оној чија моќ се појавува"<br>{{Infobox pharaoh/Serekh|Horus=<hiero>N28-S42</hiero>||prefix=<hiero>G5</hiero>}}Second Horus name: Khasekhemwy<br>''Ḫꜥj-sḫm.wj''<br>''Хор, оној чии две моќи се појавуваат''<br>{{Infobox pharaoh/Serekh|Horus=<hiero>N28-sxm-sxm</hiero>||prefix=<hiero>G5</hiero>}}'''Horus-Seth-name'''<br>Hor-Seth Khasekhemwy Netjerwy Hetepimef<br>''(Ḥr -Stẖ) ḫꜥj sḫm.wj ḫtp nṯrwj jm=f''<br>„Двете моќи се во мир во него“<br>[[File:Khasekhemwy Horus-Seth serekh.png|80px]]
| horus_hiero =
| NebtyHiero=
| Nebty= <br>Khasekhemwy Nebwkhetsen <br> '' Nb.tj-ḫꜥj-sḫm.wj-nbw-ḫt-sn''<br>''Две моќи се појавуваат, нивното тело е од злато''<br><hiero>G16-N28:S42*S42-S12:F32-S29:N35</hiero><br><br>'''[[Кралски список од Абидос]]'''<br>Djadjay<br>''Ḏꜣḏꜣj''<br><hiero><-U28*U28 D1 i*i-></hiero><br><br>'''[[Сакара таблет]]'''<br>Beb(e)ty<br>''Bbtj''<br><hiero><-b-b-N21-i-i-></hiero><br><br>'''[[Кралски список од Торино]]'''<br>Beb(e)ty<br>''Bbtj''<br><hiero>V10A-b-b-t:Z4-HASH-HASH</hiero><ref>Alan H. Gardiner: ''Кралски канон од Торино''.</ref>
| NomenHiero=
| Nomen=
| predecessor= [[Сехемиб-Перенмаат]] или [[Сет-Перибсен]]
| successor= [[Џосер]] (најверојатно) или [[Санахте]]
| spouse= [[Нимаетап]]?
| monuments = [[Шунет ез Зебиб]], тврдина во [[Нехен]],<ref>[http://www.hierakonpolis-online.org/site/fort.html Khasekhemwy's fort] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20120903020644/http://www.hierakonpolis-online.org/site/fort.html |date=2012-09-03 }}</ref> [[Гиср ел-Мудир]] ?
| image=Khasekhemwy statue Ashmolean.JPG
| children=[[Џосер]]<br/>[[Хетепхернебти]]<br/>можеби [[Санахте]]
| caption=Статуа на Касехемви, [[Ashmolean Museum]]
| burial= Гроб V во [[Ум ел Кааб]]
| reign = 18 години, околу 2690 г. п.н.е.
| dynasty = [[Втора египетска династија|Втора династија]]
| death_date = 2686 г. п.н.е.
}}
 
'''Касехемви''' (околу 2690 г. п.н.е., ''{{Јаз|egy|Ḫꜥj-sḫm.wj}}'' , исто така и ''Ка-сехемви'') бил последниот [[Фараон|крал]] на [[Втора египетска династија|Втората династија на Египет]]. Малку е познато за него, освен дека водел неколку значајни воени кампањи и ја изградил тврдината позната како Шунет Ел Зебиб.
 
 
== Библиографија ==
{{Commons category|Khasekhemwy}}
 
* Тоби Вилкинсон, ''Кралски анали на древниот Египет: Каменот на Палермо и неговите поврзани фрагменти'', (Кеван Паул Интернационал), 2000.
* [http://www.touregypt.net/featurestories/khasekhem.htm Египет: Khasekhem / Khasekhemwy на 2-ри династија на Египет]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references group="" responsive="0"></references>
 
[[Категорија:Непозната година на раѓање]]
[[Категорија:Врски за Wayback од шаблонот „Семарх“]]
[[Категорија:Фараони]]
[[Категорија:Луѓе од Втората египетска династија]]
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]

Прегледник