Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 284 бајти ,  пред 2 години
==Стреличарството како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Стрелци“ (''Arqueros'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 31.</ref>
* „Стрелец“ (''Стрелац'') - кус расказ на македонскиот писател [[Митко Маџунков]] од 1984 година.<ref>Митко Маџунков, ''Међа света''. Београд: Просвета, 1984, стр. 169.</ref>
* „Скршена стрела“ (''Broken Arrow'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бафало Спрингфилд]]“ (''Buffalo Springfield'') од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/Buffalo-Springfield-Buffalo-Springfield-Again/master/14064 DISCOGS, Buffalo Springfield ‎– Buffalo Springfield Again (пристапено на 21.12.2018)]</ref>
 

Прегледник