Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 731 бајт ,  пред 1 година
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е [[бог]] на [[Оган|огинот]] и на ковачкиот занает. Тој бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]], неговиот пандан e [[Хефест]]. Вулкан бил син на [[Зевс]] ([[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и [[Хера]] ([[Јунона]]), а бидејќи се родил грд, мајка му го фрлила од [[Олимп]] при што тој паднал на островот [[Лемнос]] и останал куц. Под [[Етна]] создал ковачница во која работел, заедно со [[киклоп]]ите, а според „[[Илијада]]та“, неговата ковачница била на Олимп, каде му го исковал оружјето на [[Ахил]].<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 113.</ref>
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е бог на огинот и на ковачкиот занает. Бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]] e [[Хефест]].
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Roman myth (rustic)}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Богови]]
[[Категорија:Римска митологија]]
[[Категорија:Римски пантеон]]

Прегледник