Прејди на содржината

Скала (музика): Разлика помеѓу преработките

Додадени 388 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 46.217.58.160) и ја поврати преработката 3780765 на Виолетова
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 46.217.58.160) и ја поврати преработката 3780765 на Виолетова)
глуп[[Податотека:C_major_scaleChromatic_scale_full_octave_ascending_and_descending_on_C.pngPNG|мини|Шема400x400пкс|Повишувачка и насо интервалиопаѓачка вотонска C-големахроматска скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:Ionian_mode_CChromaticScaleUpDown.midogg|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9f/99f0/Ionian_mode_CChromaticScaleUpDown.midogg Игра]</span>&#x20;]]
[[Податотека:C_major_scale.png|мини|Шема на интервали во C-голема скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:Ionian_mode_C.mid|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Ionian_mode_C.mid Игра]</span>&#x20;]]
Во музичката теорија, '''скала''' е кој било збир на музички ноти кои се подредени по фундаментална фреквенција или според тонот. Скалата која е наредена со зголемување на тонот, е растечка, а наредена со намалување на тонот, е опаѓачка скала. Некои скали содржат различни тонови, кога се покачува и се намалува тонот, на пример, со мелодичен размер.