Разлика помеѓу преработките на „Роденден“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 337 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(дополнување)
{{otheruses}}
'''Роденден''' е име за датумот на раѓање на некоја личност. Луѓе од различни култури ја слават оваа годишнина. Во некои јазици, зборот роденден е буквално преведен како „годишнина“. Родендените традиционално се обележуваат со прослави како роденденски забави или во некои случаи со обреди на преминување. Роденден одлучи да им даде подароци на овој ден.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.pozdravuha.ru/articles/get/24504|title=Што добивате за вашиот роденден?|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=}}</ref>
 
==Роденденот како тема во уметноста и во популарната култура==
Анонимен корисник

Прегледник