Скала (музика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 388 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(средување)
Нема опис на уредувањето
глуп[[Податотека:Chromatic_scale_full_octave_ascending_and_descending_on_CC_major_scale.PNGpng|мини|400x400пкс|Повишувачка иШема сона опаѓачкаинтервали тонскаво хроматскаC-голема скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:ChromaticScaleUpDownIonian_mode_C.oggmid|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f9/f099/ChromaticScaleUpDownIonian_mode_C.oggmid Игра]</span>&#x20;]]
[[Податотека:C_major_scale.png|мини|Шема на интервали во C-голема скала <span class="fn">[[File:Loudspeaker.svg|врска=File:Ionian_mode_C.mid|11x11пкс]]&nbsp;[//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Ionian_mode_C.mid Игра]</span>&#x20;]]
Во музичката теорија, '''скала''' е кој било збир на музички ноти кои се подредени по фундаментална фреквенција или според тонот. Скалата која е наредена со зголемување на тонот, е растечка, а наредена со намалување на тонот, е опаѓачка скала. Некои скали содржат различни тонови, кога се покачува и се намалува тонот, на пример, со мелодичен размер.
 
Анонимен корисник

Прегледник