Разлика помеѓу преработките на „Сакара“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 150 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Сакара“)
 
{{Локација у Египту|име=Сакара|име генитив=Сакаре|лево=105|горе=46}}
[[Податотека:Egypt.Saqqara.Panorama.01.jpg|десно|мини|275x275пкс| Поглед на некрополата во Сакара, вклучувајќи ја скалестата [[Џосерова пирамида|Џозерова пирамида]] ]]
'''Сакара''' ({{ArB|سقارة}}) е местото на древни гробишта во [[Египет]], каде се наоѓа најстарата [[скалеста пирамида]] во светот ({{Coord|29.871264|N|31.216381|E}}). Се наоѓа на околу 30 километри јужно од денешен [[Каиро]] и зафаќа површина од 7 х 1,5 км.
== Ран династички период ==
[[Податотека:Saqqara_map.jpg|десно|594x594пкс]]
 
 
Иако најстарите гробови на благородништвото во Сакара датираат од времето на Првата династија, сепак првите кралеви кои таму биле закопани биле од Втората династија, меѓу кои [[Хотепсехемви]] и Нинечер.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references group="" responsive=""></references>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.let.leidenuniv.nl/saqqara/homepage.htm Сакара онлајн (универзитет Лајден)]
* [http://arquivo.pt/wayback/20090703112911/http://www.ancient-egypt.org/topography/saqqara/index.html Информации за Сакара]
 
[[Категорија:Археолошки наоѓалишта во Египет]]

Прегледник