Разлика помеѓу преработките на „Нур-Султан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 243 бајти ,  пред 2 години
Ново име на градот
(Бришење на "Bayterek.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Hedwig in Washington|Hedwig in Washin...)
(Ново име на градот)
}}
 
'''Астана''' ({{lang-kz|Астана}}) — главен град на [[Казахстан]], кој се наоѓа на реката [[Ишим (река)|Ишим]]. Градот бил основан во [[1824]] година под името Ал Мола, а од [[1830]] година Акмола. На 20 март 2019 година градот беше преименуван во '''Нурсултан''', во чест на поранешниот претседател на Казахстан [[Нурсултан Назарбаев]].
 
== Сестрински градови ==
88

уредувања

Прегледник