Разлика помеѓу преработките на „Народна банка на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Народна банка на Република Македонија на Народна банка на Македонија презапишувајќи врз пренасочување: согласно Селска чешма)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за централна банка
| bank_name = Народна банка<br />на Република Македонија
|image_1 = MK NBRM.png|220px
|image_title_1 = Логото на Народната банка на РМ
|image_2 = 100 zlatni denari - revers (100 godini Ilinden Mihajlo Apostolski) 2003.jpg|220px
|image_title_2 = 100 златни денари. Реверс - Споменик Македониум во Крушево.
}}
 
'''Народна банка на Република Македонија''' ('''НБРМНБМ'''); поранешна кратенка „НБРМ“, службено позната: '''Народна Банка на Република Северна Македонија''', ('''НБРСМ''') — [[Централна банка|централна]] и емисиона [[банка]] на [[Република Македонија|Македонија]].
 
==Историја==

Прегледник