Разлика помеѓу преработките на „Република Џенова“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 82 бајти ,  пред 1 година
с
 
Во 1745 година Џенова влегла во [[Војна за австриско наследство|Војната за австриско наследство]] на страната на Шпанија и Франција. Во [[1797]] година републиката била окупирана од страна на француската револуционерна армија на [[Наполеон Бонапарта]], кој ја основал [[Република Лигурија]]. Република Лигурија била вклучена во составот на [[Прво Француско Царство|Првото Француско Царство]] во [[1805]] година, додека по поразот на Наполеон било формирано [[Кралство Сардинија]] во [[1815]] година.
 
== Надворешни врски ==
 
{{Приморски републики}}
 
[[Категорија:Република Џенова| ]]

Прегледник