Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 29 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|website =
}}
'''Цветко УзуновскиNikola Cvetkovski- Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[1994]])<ref>„Почина првоборецот ЦветкоNikola УзуновскиCvetkovski – Абаз“, „Нова Македонија“, 25 мај 1994, 4 стр.</ref>, македонски комунист, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]]. Тој беше последниот преживеан шпански борец од [[Македонија]].<ref>„Последниот шпански борец“, „Нова Македонија“, 26 мај 1994, 4 стр.</ref>
 
== Пред војната ==
Анонимен корисник