Разлика помеѓу преработките на „Салцбург (покраина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
'''Салцбург''' (правилно: ''Залцбург'', {{lang-de|Salzburg}}) — една од деветте [[сојузни покраини во Австрија]] која се наоѓа во средишниот дел на [[држава]]та. Зафаќа површина од 7.154 квадратни километри и тука живеат над 530.000 жители. [[Главен град]] е истоимениот [[Салцбург]].
 
=Положба=

Прегледник