Уаскар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 9 бајти ,  пред 3 години
Замена на Image:Waskhar_lifetime_portrait.jpg со Image:Waskhar_portrait.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 3 (obvious error) · Waskhar was executed and
с (MacedonianBoy ја премести страницата Хуаскар на Уаскар)
(Замена на Image:Waskhar_lifetime_portrait.jpg со Image:Waskhar_portrait.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 3 (obvious error) · Waskhar was executed and)
 
'''Хуаскар Инка''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Waskar Inka'') бил дванаесетти [[Сапа Инка]] на [[Империјата на Инките]] кој владеел од [[1527]] до [[1532]] година, наследувајќи го неговиот брат [[Нинан Кујочи]] и неговиот татко [[Хуајна Капак]]. Двајцата, и неговиот татко и неговиот брат, умреле пред Хуаскар да го наследи тронот. Иако Нинан Кујочи требало да биде Сапа Инка, бидејќи умрел прерано не се смета за Сапа Инка.
[[Податотека:Waskhar lifetime portrait.jpg|thumb|лево|Хуаскар.]]
По смртта на брат му и татко му, не се знаело кој е наследникот, Хуаскар или неговиот друг брат [[Атахуалпа]] и тогаш започнала војна помеѓу нив. По долги крвави војни, Атахуалпа го убил неговиот брат станувајќи наследник на тронот, но овој пат се соочил со друга опасност - шпанската окупација на [[Јужна Америка]].
 

Прегледник