Разлика помеѓу преработките на „Еднонасочна струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
(GR) File renamed: File:Types of current mk.svgFile:Types of current-mk.svg Criterion 4 (harmonizing names of file set) · Language suffix standartization.
(поврзница комутатор)
с ((GR) File renamed: File:Types of current mk.svgFile:Types of current-mk.svg Criterion 4 (harmonizing names of file set) · Language suffix standartization.)
'''Еднонасочната струја''' — физичка појава на проток на [[електричен полнеж]] од повисок кон понизок [[електричен потенцијал|потенцијал]] и со непроменлива насока. Ова обично се случува во [[електричен проводник|проводници]], но електричниот полнеж исто така може да тече низ [[полупроводник|полупроводници]], [[Електричен изолатор|изолатори]] и дури и во [[вакуум]] како електронски или јонски млаз. За разлика од [[наизменична струја|наизменичната струја]], полнежот кај еднонасочната струја тече во иста насока.
 
[[Податотека:Types of current -mk.svg|мини|десно|300п|Видови струи]]
На почетокот на развојот еднонасочната струја се користела за пренос на електрична енергија и првата комерцијална мрежа со еднонасочна струја ја развил [[Томас Алва Едисон|Томас Едисон]] на крајот на [[XIX век]]. Заради поголемата погодност за пренос и дистрибуција на наизменичната струја во однос на еднонасочната, денес скоро сите системи за пренос на [[електрична енергија]] користат наизменична струја според идејата и реализацијата на [[Никола Тесла]].
 
17

уредувања

Прегледник