Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с
Поимот '''муслимански свет''' (познат и како „Умет“) има неколку значења. Во религиозна смисла, се однесува на оние кои се придржуваат до учењето на Исламот, се однесува на муслиманите. Во културна смисла, се однесува на исламската цивилизација, вклучувајќи немуслимани кои живеат во таа цивилизација. Во современата геополитичка смисла, терминот обично се однесува колективно за муслимански мнозинство земји, држави, области или градови.
Исламот нагласува единство и одбрана на колегите муслимани, иако постојат многу училишта и гранки (види на пример, шиитите-сунитски односи) . Во минатото и Пан-исламизмот и националистичките струи имаат влијание на статусот на муслиманскиот свет.
Почнувајќи од 2009 година, повеќе од 1,5 милијарди денари или околу 23% од светската популација се муслимани. Од нив, околу 62% живеат во [[Азија-ПацификТихоокеанија]], 20% на Блискиот Исток и Северна Африка, 15% во супсахарска Африка и околу 2% во Европа и Америка.
 
 

Прегледник