Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(додаден/изменет шаблон)
Нема опис на уредувањето
|language=[[македонски]], [[старословенски]]
|population=
|website= http://www.povardarska-eparhija.org.mk}}
}}
 
[[FileПодатотека:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|300п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
 
 
[[File:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|300п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
'''Повардарската епархија''' е една од десетте епрахии на [[Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија]], која ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
 
 
== Историја==