Разлика помеѓу преработките на „Кинески календар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
сеуште -> сѐ уште
с
с (сеуште -> сѐ уште)
{{викификација}}
{{некатегоризирана}}
Кинескиот календар е лунисоларен календар кој се користи во [[Народна Република Кина|Кина]], а со неколку модификации и некои други земји на [[Далечен Исток|Далечниот Исток]]. Во денешна [[Народна Република Кина|Кина]], грегоријанскиот календар се повеќето користи за секојдневните активности, но кинескиот сеуштесѐ уште се користи за одбележување на традиционалните кинески празници, како кинеската Нова Година (т.е. пролетен фестивал), фестивалот Дуан Ву и Фестивалот во средината на есента, како и во астрологијата, за да се избере поволен датум за свадба или отворање на зграда. Бидејќи секој календарски месец го следи Месечевиот циклус, можно е да се одреди месечевото мени (на пример, секој 15-ти е полна месечина).
 
Во [[Народна Република Кина|Кина]], традиционалниот календар е познат како "Земјоделски календар" (поедноставен кинески: 农历, pinjin: nónglì) и грегоријански како "обичен" или "општ" календар (公历, gōnglì). Кинескиот календар исто така се нарекува "Џин календар" (阴历, yīnlì) поради неговите лунарни аспекти, а чистиот соларен [[Грегоријански календар]] потоа се нарекува "Јанг Календар" (阳历, yánglì). Кинескиот календар е исто така наречен "стариот календар" (jìulì), откако грегоријанскиот бил усвоен како "нов календар" (xīnlì). На крајот, календарот се нарекува "Сја календар" по династијата Сja по повод дека во тоа време од годината започнал вториот млад месец по зимската краткоденица (како што е и денес).
409

уредувања

Прегледник