Разлика помеѓу преработките на „Атомска маса“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 110 бајти ,  пред 1 година
с
Да не се помеша со: релативна атомска маса
с (Да не се помеша со: релативна атомска маса)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Да не се помеша со: [[Атомска тежина|релативна атомска маса]]
 
'''Атомската маса''' или '''релативната атомска маса''' е [[однос (математика)|однос]] меѓу просечната [[маса]] на [[атом]]от на некој [[хемиски елемент]] и 1/12 од масата на [[нуклид]]от <sup>12</sup>C.
 
25

уредувања

Прегледник