Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 130 бајти ,  пред 3 години
с
с (Отстрането уредувањето на 213.135.180.49 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
 
== Децата на Зевс и Хера ==
Ејлејтија,божица на раѓањето. ЅевсЗевс и Хера имале 4четири деца: Ејлејтија, [[Хеба]],Хефајст [[Хефест]] и [[Арес/Арес]]. Ејлејтија како божица на раѓањето го делела овој атрибут со својата мајкаОвојмајка, а тој атрибут го имала и [[Артемида]].
 
Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес се деца на Хера и Ѕевс.
Ејлејтија,божица на раѓањето. Ѕевс и Хера имале 4 деца:Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес/Арес.Ејлејтија како божица на раѓањето го делела овој атрибут со својата мајкаОвој атрибут го имала и Артемида.
 
 
== Ѕевсовиот разновиден карактер ==

Прегледник