Разлика помеѓу преработките на „Маќаш Ракоши“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Виолетова ја премести страницата Маѓаш Ракоши на Маќаш Ракоши)
{{Инфокутија Функционер
|name=МаѓашМаќаш Ракоши
|image =Rákosi Mátyás a Magyar Rádió stúdiójában. Fortepan 56201.jpg
|caption==
|profesion=Политичар
|амблем=[[Податотека:Coat of arms of Hungary (1949-1956).svg|100п]]<br /><small>[[Грб на Унгарија|Грб]] [[Народна Република Унгарија]]}}
'''МаѓашМаќаш Ракоши''' ({{Lang-hu|Mátyás Rákosi}}; [[9 март]] [[1892]] - [[5 февруари]] [[1971]]) — унгарски комунист, секретар на КП на Унгарија од [[1945|1945 година]] до [[1956]] година и [[премиер]] на Народна Република Унгарија од [[1952]] до [[1953]] година.
 
== Биографија ==
МаѓашМаќаш бил роден како ''МаѓашМаќаш Розенфелд'' во градот Ада, тогашна [[Австро-Унгарија]].<ref name="Gábor Murányi">[http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html Gábor Murányi] {{Wayback|url=http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html|date=20080124044354}}</ref>{{sfn|Lendvai|2003|pp=430}}<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O85-RkosiMtys.html?Q=KOSI Mátyás Rákosi - Encyclopedia.com]</ref> Тој бил шестиот син на еврејски трговец. Служел во австро-унгарската војска кога избила [[Прва светска војна|Првата светска војна]], а бил заробен на [[Источен фронт (Прва светска војна)|Источниот фронт]].
 
Се вратил дома во 1919 година, и учествувал во комунистичката влада на премиерот [[Бела Кун]]. По задушување на револуцијата, тој отишол во [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Советскиот Сојуз]] и се вратил во Унгарија во 1924 година, каде што тој бил затворен и вратен во СССР во 1940 година. Се со цел да се вратат во Унгарија револуционерните знамиња што руските војници ги заробиле во Вилагош 1849 година.<ref name="Mátyás Rákosi">[http://www.rev.hu/history_of_56/szerviz/kislex/biograf/rakosi.htm Mátyás Rákosi]</ref> Во Советскиот Сојуз бил секретар на [[Комунистичка интернационала|Коминтерната]]. Се вратил во Унгарија на 30 јануари 1945 година со помош на [[Црвена армија|Црвената армија]], со цел да ја организира Унгарската комунистичка партија.<ref name="Mátyás Rákosi" />
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ракоши, МаѓашМаќаш}}
[[Категорија:Атеисти]]
[[Категорија:Комунисти]]

Прегледник