Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
+
(Интервики.)
(+)
Во филмската теорија, под '''жанр''' се подразбира примарниот метод на филмска категоризација. „Жанр“ се однесува на филмови кои се слични по своите наративни елементи, од кои се и составени.
 
==Категоризација на филмски жанрови==

Прегледник