Централна Унгарија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
 
== Туризам ==
Централна Унгарија е дел од Туристичкиот регион на Будимпешта Централна Трансдубавија.
 
'''Будимпешта'''
 
Во 1987 година бил прогласен за [[Светско наследство на УНЕСКО|светско културно наследство]] кое вклучува [[Буда (замок)|замокзамокот Буда]] , [[Дунав|реката Дунав]] , [[Авенија Андраши|авенијата Андраши]] и неговата историска околина, Милениумската подземна железница и [[Плоштад на хероите|плоштадот на хероите]] .
 
Други важни знаменитости во [[Будим|Буда]] се Хил Гелерт и гробот на Ѓул Баба и бањите Рудас изградени за време на [[Отоманска Унгарија|османлиското владеење на Унгарија]] , рушевините на [[Обуда|Старата Буда]] , Колосеумот во улицата Нагисомбат и урнатините на [[Аквинк|Аквинкум]] . Во Буда Хилс со седиштето , детската железница и [[Пештера|пештерите]] со сталагмити и сталактити .
Места на интереси во [[Пешта (округ)|областа Пешта]] се Гедолло (Кралскиот замок и Арборетум ), Ракеве ( [[Српска православна црква|српска]] катедрала и Замок Савојја ), Сентендре (градски плоштад во Барок , музеј Маргет Ковач, Музеј на етнографскиот музеј на отворено), Вац (катедрала, триумфална арка ) и Вишеград Замокот Вишеград).
 
Други обележја се црквите (изградени во [[Среден век|средниот век]] ) во ZsámbékСамбак , [[Калвинизам|Реформираната црква]] на [[Свето Римско Царство|Светото римско царство]] , Црквата во Фот во [[Романтизам|романтичен стил]] , Апај рамнина, антички [[смрека]] полиња во Tatarszentgyörgy Татарсентѓерѓ, equestrianism во Pusztavacs , [[Атила]] во TápiószentmártonТапиосентмартоn , арборетумот во Варакто и меченото светилиште во ВерешегхазВерешеѓхаз .
 
Пилиските планини нудат многу можности за [[Планинарска прошетка- Планинарење|пешачење]] . Исто така постојат и Вишеградските Хилс , [[Водопад|водопадот]] Ордогмалом, Националниот парк Годоло и Националниот парк Окса .
 
== Референци ==

Прегледник