Централна Унгарија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема опис на уредувањето
== Туризам ==
Централна Унгарија е дел од Туристичкиот регион на Будимпешта Централна Трансдубавија.
 
'''Будимпешта'''
 
Во 1987 година бил прогласен за [[Светско наследство на УНЕСКО|светско културно наследство]] кое вклучува [[Буда (замок)|замок Буда]] , [[Дунав|реката Дунав]] , [[Авенија Андраши|авенијата Андраши]] и неговата историска околина, Милениумската подземна железница и [[Плоштад на хероите|плоштадот на хероите]] .
 
Будимпешта има многу повеќегодишни настани, на пример Будимпештански саем, огномет и Будимпешта парада .
 
'''Регионот Пешта'''
 
Места на интереси во [[Пешта (округ)|областа Пешта]] се Гедолло (Кралскиот замок и Арборетум ), Ракеве ( [[Српска православна црква|српска]] катедрала и Замок Савојја ), Сентендре (градски плоштад во Барок , музеј Маргет Ковач, Музеј на етнографскиот музеј на отворено), Вац (катедрала, триумфална арка ) и Вишеград Замокот Вишеград).
1.650

уредувања

Прегледник