Разлика помеѓу преработките на „Ел Дорадо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 249 бајти ,  пред 2 години
(нова страница)
 
==Ел Дорадо како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Елдорадо“ (Eldorado'') - песна на канадскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1989 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Rnj_OSFzrQo&index=5&list=PLzfzM6-4S7npkRgYMA9HS6x3x5dvD2vQ5 YouTube, Neil Young – Eldorado (пристапено на 3.11.2017)]</ref>
* „[[Патот до Ел Дорадо]]“ - американски [[анимиран филм]] од [[2000]] година, во [[режија]] на [[Било Бергерон]] и Дон Паул.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0138749/?ref_=nv_sr_1 IMDb, The Road to El Dorado (2000) (пристапено на 22.11.2017)]</ref>
„Патот до Ел Дорадо“ - американски анимиран филм.
 
== Наводи ==

Прегледник