Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одбиена последната промена (од 46.190.17.13) и ја поврати преработката 3764357 на Ehrlich91
(Одбиена последната промена (од 46.190.17.13) и ја поврати преработката 3764357 на Ehrlich91)
 
== Македонска и Елинска раса ==
'''Македонците и Елините(Грците), самите антички елински (грчки) историчари ги представуваат како две различни раси''' (Ариан, Грчки Историчар, Книга 2, Битката на Исус, стр. 119 ||| Diodorus Siculus 18.37.3-4.). '''Истaтата поделба на македонска и елинска раса ја среќаваме и кај римските историчари''' (Livy's book XXXI.44)
Македонија е грчка
 
=== Античко - македонското кралство ===

Прегледник