Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' ([[30 мај]] [[1937]], [[Битола]] - [[6 декември]] [[2018]], [[Скопје]]<ref name="alsatm">[https://www.alsat-m.tv/mk/почина-поранешниот-претседател-на-со/ Почина поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевки]</ref>) — театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]].
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) и [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).
 
== Кариера ==
Како театарски режисер, има поставено преку 160 постановки во Македонија, [[Србија]], [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Словенија]], [[Бугарија]], [[Романија]], [[Полска]] и други држави, како и четири постановки во [[САД]], каде на универзитетите во Јужна [[Калифорнија]] и [[Тексас]] предавал теорија на театарот и актерска игра. Неговите претстави се играат на повеќе од десет јазици и истите гостувале ширум [[Европа]], од кои позначајни гостувања се во [[Москва]] и [[Виена]].
 
ЗборуваЗборувал [[англиски]], [[француски]], [[италијански]], [[руски]], [[бугарски]], а се служи и со [[словенечки]], [[полски]] и [[романски]].<ref>[http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID name=221249446B790D4C93AD4D79562BBBEA Љубиша Георгиевски], Собрание на Република Македонија.<"sob"/ref>
Досега има објавено десеттина книги. Како филмски режисер има режирано четири филма. Како новинар има напишано преку двесте авторски колони во „[[Дневник]]”.
 
Има објавено десеттина книги.{{Citation needed}} Како филмски режисер има режирано четири филма: „Под исто небо“ (1964), „Планината на
гневот“ (1968), „Републиката во пламен“ (1969), „Цената на градот“ (1970).<ref name="ЗЛБ"/>
 
Досега има објавено десеттина книги. Како филмски режисер има режирано четири филма. Како новинар има напишано преку двесте авторски колони во „[[Дневник]]”.
 
== Награди ==
Добитник е на повеќе од дваесетина награди во рамките на поранешна [[СФРЈ|Југославија]], како и наградата од критиката за претставата „Искушение” од [[Вацлав Хавел]] во Theater Center како најдобра претстава на театарската сезона. Неговите пиеси „Црна” и „Јованка Орлеанска” се играни со успех, а некои од нив сè уште се на репертоарот.
 
* [[Награда „4 Ноември“|„4 Ноември“]] на градот Битола
Добитник е на бројни награди за режија. Наградата „11 Октомври“ (1981), Наградата на Здружението на драмските уметници во СРМ (1962), „Војдан Чернодрински“ (1965, 1990, 1994), „Стерја“ (1965, 1981), „Златен венец“ на МЕС Сараево (1969, 1974, 1976, 1977, 1978), Награда на Зружението на театарските работници на БиХ (1972), „Јоаким Вуиќ“ (1974).<ref name="ЗЛБ"/>
 
=== Други награди ===
* [[Награда „4 Ноември“|„4 Ноември“]] на градот Битола (2012)
* Орден „Стара планина“ 1 степен (Бугарија) (2004) <ref name="ДВ2006БГ"/>
 
== Политичка кариера ==
На [[македонски претседателски избори, 1994|претседателските избори во 1994 година]] Георгиевски бил претседателски кандидат на [[ВМРО-ДПМНЕ]]. Од [[2000]] до [[2004]] бил вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во [[Бугарија]].
 
Бил амбасадор и ја претставува Република Македонија во:
Зборува [[англиски]], [[француски]], [[италијански]], [[руски]], [[бугарски]], а се служи и со [[словенечки]], [[полски]] и [[романски]].<ref>[http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=221249446B790D4C93AD4D79562BBBEA Љубиша Георгиевски], Собрание на Република Македонија.</ref>
*[[Бугарија]] (од 2000 до 2004) и
*[[Србија]] (од 2009 до 2013)
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) иБил [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).
 
== Наводи ==
{{наводи}}|
 
<ref name="sob">[http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=221249446B790D4C93AD4D79562BBBEA Љубиша Георгиевски], Собрание на Република Македонија.</ref>
 
<ref name="ЗЛБ">{{cite book |title= Значајни личности за Битола.|last=Андоновска |first=Ленче |authorlink= |coauthors=Ѓоргиевски, Науме, Николов, Благој, Огненовски, Трајко, Пешевска, Гордана, Стефановска, Анета, Талеска, Светлана |year=2007 |publisher= НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола |location=Битола |isbn= 978-9989-2783-0-3 |pages= 49-50 |url= |accessdate= |quote= }}</ref>
 
<ref name="alsatm">[https://www.alsat-m.tv/mk/почина-поранешниот-претседател-на-со/ Почина поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевки]</ref>
 
<ref name="ДВ2006БГ">{{cite journal |author= |date=26 октомври 2004 |title=УКАЗ № 320 ОТ 15.10.2004 Г. ЗА НАГРАЖДАВАНЕ НА Г-Н ЛЮБИША ГЕОРГИЕВСКИ-ИЗВЪНРЕДЕН И ПЪЛНОМОЩЕН ПОСЛАНИК НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, С ОРДЕН "СТАРА ПЛАНИНА" ПЪРВА СТЕПЕН |url=https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2135494408/issue/1724 |journal=Държавен вестник |volume=95 |issue= |pages= |doi= |access-date=4 јануари 2019 }}</ref>
 
}}
 
{{start box}}
[[Категорија:Претседатели на Собранието на Република Македонија]]
[[Категорија:Амбасадори на Македонија во Бугарија]]
[[Категорија:Амбасадори на Македонија во Србија]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски режисери]]

Прегледник