Разлика помеѓу преработките на „Дуинген“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
'''Дуинген''' ({{lang-de|Duingen}}; '''Даујен''' на локалниот остфалски дијалект) — слободна општина во округот [[Хилдесхајм (округ)|Хилдесхајм]], во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Се наоѓа 25 километри југозападно од [[Хилдесхајм]] и 40 километри јужно од [[Хановер]].
 
Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“„[[флекен]]“ (''Flecken''), мала населба со локално значење.
 
Од 1 ноември 2016 година, поранешните општини [[Копенграфе]], [[Хојерсхаузен]], [[Мариенхаген]] и [[Венцен]] се дел од општината Дуинген. Сите тие биле дел од поранешната [[Дуинген (општинска заедница)|истоимена]] [[општинска заедница]].

Прегледник