Разлика помеѓу преработките на „Антички олимписки игри“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одбиена последната промена во текстот и вратена преработката 3645348 на 62.162.179.204
(Одбиена последната промена во текстот и вратена преработката 3645348 на 62.162.179.204)
[[Податотека:Hoplitodromos Staatliche Antikensammlungen 1471.jpg|thumb|Сцена од игрите]]
'''Античките олимписки игри''' ({{lang-el|τὰ Ὀλύμπια}}) биле [[церемонија]] со разни натпреварувања во [[спорт]] одржани во [[стара Грција]] во чест на врховниот [[бог]] [[Зевс]]. Натпреварувачи биле преставници од хеленските [[Град-држава|градови-држави]], но и [[античка Македонија|Македонија]]. Олимписките игри биле сеопшт празник во стара Хелада. Првата Олимпијада била одржана во [[776 п.н.е.]] и се одржувале на секои 4 години
 
==Хелада==

Прегледник