Разлика помеѓу преработките на „Сајански Планини“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 35 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q203239 (translate me))
 
Со поимот '''Сајански Планини''' или '''Сајани''' ([[Руски јазик|руски]]: ''Сая́ны'') се именуваат два [[Планина|планински]] системи во јужен [[Сибир]].
 
Се разликуваат [[Западен Сајан]] (со должина од 600 kmкм, височина до 3976 m3976к − [[Монгун- Тајга]]), кој се состои од планински гребени со остри врвови, разделени со меѓупланински котлини и [[Источен Сајан]] (со должина од околу 1000 kmкм, височина до 3491 mм − планината [[Мунку- Сардик]]), со типични среднопланински гребени со ледници. Реките се однесуваат кон басенот на [[Енисеј]]. Преовладуваат планинската [[тајга]] која преминува во планинска [[тундра]].
 
Југозападните делови на Западен Сајан граничат со [[Алтајски Планини|Алтај]]. Нивниот главен гребен се нарекува [[ВодораделенВододелен Сајански Гребен]], со највисоката точка [[Кизил-Тајга]] (3121 mм). Планинските гребени на Западен Сајан се одликуваат со благи падини, изразит релјеф и големоразмерни камени насипи.
 
Источен Сајан се простира речиси под прав агол од Западниот. Највисока точка е врвот [[Грандиозни]] (2982 mм). Тука се наоѓаат многу убави [[водопад]]и.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник