Советски Сојуз: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
{{СССР странична лента}}
<sup>1</sup> На 21 декември 1991 година, единаесет земји од Советскиот Сојуз во [[Алма-Ата]] (12 - [[Грузиски ССР|Грузија]] - како набљудувач) изјавиле дека формираат [[Заедница на независни држави]]. Сојузот на Советските Социјалистички Републики со ова престанува да постои<br />
<sup>2</sup> од 19 септември 1990, па наваму.<br />
<sup>3</sup> Владите на Естонија, Латвија и Литванија изјавиле дека никогаш тие не биле културно поврзани со советските републики. <br /><br /> Владата на [[САД]] и [[членка континуитет на балтичките држави # Нема конечна одлука за непризнавање политика|голем број други земји]] не признае инвазија на Естонија, Латвија и Литванија во СССР како правен инклузија.
Listen
 
Анонимен корисник

Прегледник