Македонски Авиотранспорт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| notes =
}}
'''Македонски Авиотранспорт''', скратено ('''MATМАТ''' (на {{lang-en|MAT Macedonian Airlines}}) бешебил националнанационален авиокомпанијаавиопревозник на [[Република Македонија]], со седиште на аеродромоттогашниот Александар Велики -[[Аеродром Скопје.|Аеродром Оперираше„Александар наВелики“]] летови одво [[СкопјеПетровец]] и, [[ОхридСкопје]]. доОснован дестинациие во 1994 година. Компанијата летала на одредишта низ [[Европа]]. Во текот на своето постоење користела вкупно 16 летала. МАТ престанал со работа во септември 2009 година.
 
== Историја ==
[[Податотека:MAT Boeing 737-200 Wallner-1.jpg|мини|лево|250п|Авионот [[Боинг 737|Боинг 737-200]] на МАТ во [[Цирих]], декември 1994 г.]]
Компанијата МАТ била основана на [[16 јануари]] [[1994]] година меѓутоа својот прв лет го забележала на [[23 јуни]] истата година од аеродромот во [[Скопје]] до [[Аеродром Цирих|Аеродромот Клотен]] во [[Цирих]], [[Швајцарија]] со леталото [[Боинг 737|Боинг 737-200]]. Својот статус на национален авиопревозник компанијата го добива во 2000-та година по договор со [[Влада на Македонија|Владата на Македонија]] и истиот требал да важи за наредните 10 години.
 
;Распад
Авиокомпанијата МАТ беше формирана на 16 јануари 1994 и започна со летање на 23 јуни истата година. Прва релација која што беше воведена беше на линијата Скопје - Цирих. Првиот авион кој беше во целосна сопственост на МАТ е Canadair CRJ-900, кој е во сопственост од септември 2006. Во моментов авиокомпанијата е згасната и сите операции се запрени.
Во периодот од 2008 па сè до нејзиното распаѓање во септември 2009 година, компанијата бележи неколку негативни настани. Во декември 2008 година ѝ е забранет влез во воздушниот простор на [[Германија]] и [[Италија]] поради неплатени давачки од периодот од 1999 до 2005 година. Со тоа таа ги губи одредиштата до [[Берлин]], [[Диселдорф]], [[Хамбург]] и [[Рим]].
 
И [[Грција]] исто така ѝ забранува влез на МАТ во нејзиниот воздушен простор, но поради политички причини со [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|Спорот за името Македонија]]. Ова сепак се решава до одреден степен со договор во 2009 година, кога на авиопревозниците од двете соседни земји им е дозволено да влегуваат во воздушните простори на државите, но според истиот македонските авиопревозници не можат да слетуваат на аеродромите во Грција.
Оваа компанија е забрането да летаат над земјата, и во Грција поради дебата за името Македонија и не постои друга компанија, чие име е грчка Macedonian Airlines ", подружница на [[Olympic Airways]]", основана од неколку години порано.
 
Во 2009 година раководството на МАТ отпуштило дури 70 од сите 180 вработени. Во март истата година српскиот национален авиопревозник [[Јат Ервејс]] соопштил за своите намери да ги преземе поголемиот дел од акциите на МАТ. На 1 септември 2009 година, Македонски Авиотранспорт го губи својот Сертификат за авиотранспорт (на {{lang-en|Air Operators Certificate}}, скратено ''AOC'') и престанува со работа.
Компанијата, исто така, е забрането да летаат во некои европски области како што се Германија и Италија, бидејќи на воздушниот сообраќај за контрола на неплатени давачки.
 
== Одредишта ==
== Дестинации на кои летал МАТ во минатото ==
Во текот на своето постоење, Македонски Авиотранспорт имал летови до вкупно 16 дестинации. Тој летал меѓу домашните аеродроми [[Аеродром Скопје|„Александар Велики“]] во Скопје и [[Аеродром Охрид|„Св. Апостол Павле“]] во Охрид, како и низ уште 14 аеродроми во [[Европа]]. Одредиштата до аеродромите [[Аеродром Берлин-Шенефелд|Берлин-Шенефелд]], [[Аеродром Диселдорф|Диселдорф]] и [[Аеродром Хамбург|Хамбург]] во [[Германија]] и аеродромот „[[Аеродром Рим Фјумичино|Леонардо да Винчи-Фјумичино]]“ во [[Рим]], [[Италија]] биле прекинати во декември 2008 година откако меѓународната организација Еуроконтрол забранил влез за авионите на компанијата во воздушниот простор на двете држави поради неплатени давачки за контролата на летање направени во периодот од 1999 до 2005 година. [[Грција]] исто така забранила слетување на нејзините аеродроми од авионите на МАТ, но поради [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|Спорот за името Македонија]].
 
;Список на одредиштата
Согласно летниот редослед на летови, МАТ Македонски авиотранспорт лета на овие релации:
:''Ова се сите одредишта кои ги нудила компанијата во текот на своето постоење. Аеродромите на списокот се подредени според азбучен ред.''
 
{{div col|colwidth=10em}}
* {{MKD2}}
* [[Аеродром Скопје|Аеродром „Александар Велики“]], [[Скопје]]
** [[Скопје]] ([[Аеродром Александар Велики]])
* [[Аеродром Амстердам]], [[Холандија]]
** [[Охрид]] ([[Аеродром Охрид]])
* [[Аеродром Анталија]], [[Турција]]
* {{AUT}}
* [[Аеродром Берлин-Шенефелд]], [[Берлин]], [[Германија]]
** [[Виена]] ([[Аеродром Виена]])
* [[Аеродром Виена]], [[Австрија]]
* {{GER}}
* [[Аеродром Катанија|Аеродром „Винченцо Белини“]], Катанија, [[Италија]]
** [[Берлин]] ([[Аеродром Берлин Шенефелд]])
* [[Аеродром Гетеборг Лендветер]], [[Гетеборг]], [[Шведска]]
** [[Диселдорф]] ([[Аеродром Диселдорф]])
* [[Аеродром Диселдорф]], [[Германија]]
** [[Хамбург]] ([[Аеродром Хамбург]])
* [[Аеродром Истанбул Ататурк]], [[Истанбул]], [[Турција]]
* {{flagicon|Netherlands}} [[Холандија]]
* [[Аеродром Копенхаген]], [[Данска]]
** [[Амстердам]] ([[Аеродром Амстердам]])
** [[Рим]] [[Аеродром Рим Фјумичино|(Аеродром Леонардо да Винчи-Фјумичино]], [[Рим)]], [[Италија]]
* {{ITA}}
* [[Аеродром Палма де Мајорка]], [[Шпанија]]
** [[Рим]] [[Аеродром Рим Фјумичино|(Аеродром Рим)]]
* [[Аеродром Охрид|Аеродром „Св. Апостол Павле“]], [[Охрид]]
** [[Катанија]] ([[Аеродром Катанија]])
* [[Аеродром Хамбург]], [[Германија]]
* {{flagicon|Switzerland}} [[Швајцарија]]
** [[Аеродром Цирих]], ([[Аеродром ЦирихШвајцарија]])
** [[Париз]] ([[Аеродром Париз-Шарл Деде Гол|Аеродром „Шарл де Гол“]], [[Париз]]), [[Франција]]
* {{TUR}}
{{div col end}}
** [[Истанбул]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Аеродром Истанбул]])
** [[Анталија]] ([[Аеродром Анталија]])
* {{flagicon|Spain}}
** [[Палма Де Мајорка]] ([[Аеродром Палма де Мајорка]])
 
* {{flagicon|Denmark}} [[Данска]]
** [[Копенхаген]] ([[Аеродром Копенхаген]])
* {{FRA}}
** [[Париз]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Аеродром Париз]])
* {{flagicon|Sweden}} [[Шведска]]
** [[Гетеборг]] ([[Аеродром Гетеборг Лендветер]])
 
== Надворешни врски ==
{{commonscat|MAT Macedonian Airlines}}
 
[[Категорија:Авиопревозници од Македонија|Македонија]]

Прегледник