Прејди на содржината

Хавана: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Хавана се наоѓа на брегот на [[Флоридски Проток|Флоридскиот Проток]]. На [[остров]]от Куба, овој град е сместен во неговиот северозапад и е опкружен од провинцијата Хавана на југ, исток и запад.
 
[[Конквистадор]]от [[Диего ВелазкезВеласкес де КуелјарКуељар]] ја основал Хавана во [[1515]] година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град [[Сиргидеро де Батабано]]. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во [[1519]] година.
 
Хавана била првобитно трговско [[пристаниште]], а постанала главен град на [[Шпанија|шпанската]] колонија Куба во [[1607]] година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во [[Нов свет|Новиот свет]].