Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 395 бајти ,  пред 3 години
Ознака: Изворно уредување 2017
 
==Житото како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Покровителot„Покровителoт на житото“ (''Покровитељ жита'') - песна на српскиот поет [[Васко Попа]].<ref>Vasko Popa, ''Pesme''. Beograd: Bigz, 1978, стр. 171.</ref>
* „[[Полиња жито, ридишта крв]]“ - книга на писателката [[Анастасија каракасидуКаракасиду]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 24.</ref>
* „[[Црвеното класје (филм од 1970)|Црвеното класје]]“ ([[српски]]: ''Црвено класје'') – југословенски [[филм]] од 1970 година, во [[режија]] на [[Живоин Павловиќ]].<ref>[http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/18/rts-2/3305382/crveno-klasje.html (пристапено на 4.11.2018)]</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник